Serwis SzyfrujTo.pl służy do szyfrowania poczty elektronicznej. Zapewnia poufną wymianę informacji pomiędzy nadawcą a adresatem z wykorzystaniem tradycyjnej poczty e-mail, której treść zostaje zaszyfrowana.
Zalety serwisu:
W stosunku innych tego typu rozwiązań, SzyfrujTo posiada następujące zalety:
- Nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania (np. kluczy szyfrujących),
- Nie wymaga zakładania i obsługi dodatkowego adresu e-mail,
- Wiadomość oraz hasło służące do odszyfrowania są wysyłane osobnym kanałem,
- Umożliwia wysłanie wiadomości do użytkownika nie posiadającego konta w serwisie,
- Umożliwia wysłanie wiadomości zanim odbiorca założy konto w sewisie,
- Wiadomość wraz z załącznikami jest w całości szyfrowana po stronie klienta (przeglądarkę nadawcy lub odbiorcy).
Na serwerze nie jest przechowywana żadna treść w postaci odszyfrowanej. - Ta specyficzna cecha powoduje, że poziom bezpieczeństwa przesyłanych wiadomości znacząco wzrasta. Nawet bowiem w przypadku udanego ataku na serwer – atakujący nie będzie w stanie odczytać przechowywanych wiadomości. Eliminuje to również ewentualne kwestie jakości samego kodu po stronie przeglądarki. Nawet bowiem jeśli uda Ci się wskazać jakieś jego mankamenty – to o ile jesteś w stanie zagwarantować bezpieczeństwo swojego własnego komputera w momencie szyfrowania – o tyle wiadomość pozostaje bezpieczna.
- Wiadomości są szyfrowane udokumentowanym algorytmem AES. Jest to szyfrowanie symetryczne (to samo hasło służy zarówno do zaszyfrowania, jak i odszyfrowania wiadomości). Algorytm AES jet powszechnie uznawany za bezpieczny (jest m.in. dopuszczony do szyfrowania wiadomości sklasyfikowanych jako tajne przez Departament Obrony USA) i do tej pory nie został złamany.
Obszary zastosowań
SzyfrujTo nie ma na celu zastąpienia Ci systemu poczty, którego używasz na co dzień . Może jednak okazać się użyteczny, jeśli potrzebujesz wysłać komuś poufną wiadomość i chcesz mieć pewność, że nikt adresatem nie będzie w stanie jej odczytać.
Przykładów takich sytuacji jest wiele, np:
- Jeśli wysyłasz dane osobowe – obowiązek szyfrowania nakłada na Ciebie RODO,
- Wymieniasz informacje wrażliwe, np. na temat wynagrodzeń, stanu zdrowia, technologii będącej własnością przedsiębiorstwa, itd.,
- Istnieje dowolna inna sytuacja, w której masz potrzebę poufnej i prywatnej komunikacji.
Wierzymy, że możliwość poufnej komunikacji jest istotnym składnikiem wolności osobistej.